Necestujem, nemíňam, peniaze na účte mi pribúdajú.
Doma špekulujeme o investícii.
Je teraz vhodná doba?
Sú reality istotou v neistých časoch?
A ak ten byt nájdem, ako mám vedieť, že je ozaj vhodným investičným bytom?

Ak máte nejaké voľné finančné prostriedky a zároveň možnosť získať aktuálne lacnú hypotéku, je investičná nehnuteľnosť určite dobrý nápad.

Na investíciu sa väčšinou kupujú malé byty, jedno alebo dvojizbové, ktoré majú stále veľmi dobrú likviditu – vedia sa rýchlo a bez väčších strát premeniť na peniaze.

Navyše, ceny nehnuteľností najmä v hlavnom meste stále stúpajú a byt je niečo, čo vám ostane. Preto platí, že napriek o niečo horšej situácii s prenájmami, je váš plán ešte stále nízkoriziková investícia.

Vopred si však prerátajte, či sa vám investičný byt naozaj oplatí.

Okrem samotnej ceny bytu vezmite do úvahy všetky náklady súvisiace s jeho prevádzkou, teda mesačné poplatky za správu bytu a bytového domu, cenu zariadenia, investíciu, ak ho bude treba meniť, rezervu na opravy, splátky hypotéky, poistenie, poplatok za nájdenie nájomníka.

Nezabudnite na daň z nehnuteľnosti a z príjmu a, samozrejme, starostlivosť o nájomníka. Práve preto, že bytov na prenájom je momentálne v ponuke viac, môže byť nájomník náročnejší.

Ak neviete, či je byt, ktorý ste si vybrali ako investičný, ten správny, poraďte sa s nami. Poznáme trh, lokality aj ceny. Vieme odhadnúť, koľko peňazí budete ešte potrebovať, aby ste ho zrekonštruovali, zariadili a dali do kondície, ktorá vám umožní výhodne prenajať.

 

Vaša Mária a Jana