Obhliadka nie je návšteva

Zdá sa vám, že svoj domov poznáte najlepšie sami a to je aj pravda. Strávili ste v ňom roky. Lenže obhliadka nie je návšteva a ak ju vedie namiesto majiteľa odosobnený realitný maklér, možno sa k cieľu predať/prenajať priblížite rýchlejšie. Prečo?

Pretože maklér má nadhľad aj prehľadVie poskytnúť odborný názor povedzme na to, koľko metrov štvorcových je postačujúcich pre komfortné spolunažívanie štvorčlennej rodiny a je tiež v obraze, za koľko sa predávajú podobné nehnuteľnosti v okolí, koľko stáli  pred rokom a pozná prognózy. Odprezentuje nehnuteľnosť nádejnému novému majteľovi tak, aby uvidel jej potenciál, teda neostáva len pri tom, čo v byte je a je to vidno na prvý pohľad – spomenie všetko, čo by sa dalo zmeniť, presunúť, prebúrať alebo vynoviť tak, aby to sadlo na mieru ľuďom, ktorí premýšľajú o jej kúpe. Majiteľovi pri predstave búrania často trhá srdce, určite ho spomínať nebude.
Maklér je informovaný o tom, čo sa plánuje v okolí, o prípadnej revitalizácii, opravách, o tom, čo v okolí vznikne. Realitný maklér je praktický.
Ruku na srdce. Kým majiteľ má tendenciu rozprávať o vychytávkach a detailoch, ktoré boli v byte urobené na mieru jeho rodiny, záujemca možno neocení vyrezávané zárubne s monogramami detí a je mu úplne jedno, odkiaľ pani domáca objednávala mramorovú kuchynskú dosku a koľko ju to stálo, pretože by viac ako všetky špecialitky a trezory ocenil jednoduchý dizajn alebo lacné zariadenie, ktoré sa ľahko vymení. Nie všetci milujeme mramor. Je vecný. Pracuje najmä s pozitívnymi informáciami. Kým na majiteľovi je často vidno, v akej je situácii (že byt potrebuje rýchlo predať), maklér vie, že tlak býva na škodu.

Preto, ak smieme poradiť, nájdite si makléra, ktorému veríte, nechajte nech ukáže, čo dokáže a vy sa zatiaľ vyberte na prechádzku, aby sa nádejný nový majiteľ necítil v byte ako váš hosť. Fajn kompromisom môže byť obhliadka vedená maklérom za tichej účasti majiteľa nehnuteľnosti.

Berte do úvahy, že okrem čísel a faktov (metre štvorcové, cena a lokalita) prehovoria aj emócie. Preto sa postarajte o to, aby bol váš byt odprezentovaný v najlepšom svetle. A to doslova.

1. Ideálne je pozvať záujemcov na obhliadku v takej dennej dobe, keď je najkrajšie presvetlený.

2. Dajte do poriadku vstup do bytu či domu a postarajte sa, aby boli dvere čisté a nevŕzgali, kľučka sa leskla a rohožka reprezentovala (možno by bolo fajn kúpiť novú). Topánky poodkladajte a letáky pripravené na vyhodenie vyhoďte.

3. Na vôni záleží. Izby vyvetrajte a počuli sme, že lepšiu prácu ako citrusové osviežovače urobí vôňa čerstvo uvarenej kávy či bábovky alebo chvíľu ohrievajte v rúre tyčinku škorice a potom pootvorte dvierka.

4. Spomienkové predmety, sošky a magnetky z chladničky počas obhliadky schovajte. Čím menej dekorácií ostane na očiach, tým lepšie. Stačí misa s ovocím alebo čerstvé kvety.

5. Do kúpeľne zaveste uteráky jednej farby.

6. Ak máte so susedmi pozitívne zážitky a skúsenosti, nezabudnite ich počas obhliadky zmieniť alebo o to poproste makléra.

Úspešná obhliadka je taká, po ktorej si kupujúci vie v byte predstaviť SEBA a svoju rodinu. Nech sa teda necíti ako hosť spútaný zdvorilosťou a zábranami spýtať sa na všetko, čo ho zaujíma.
Lebo obhliadka nie je návšteva a obhliadka, pri ktorej záujemcu víta vo dverách celá rodina vrátane psa, je asi ten najhorší možný scenár.