2.DIEL: Ako prežiť zemetrasenia spojené s bývaním a nestratiť pri tom šťavu – Prenajímam byt, už mi toľko nezarába. Mám ho predať?

Už roky prenajímam byt. Môj nájomca prišiel o prácu, odchádza. Hľadám nového a zisťujem, že situácia sa otáča a novú cenu už nediktujem ja, ale trh. Bytov, ako je tento môj, je zrazu v meste habadej. Chcem ho ešte vôbec? Asi ho predám. Ale kedy? Čo tak urobiť z neho airbnb, aspoň načas?

Túto situáciu v Bratislave máme už pár mesiacov. Rozhodnutie nie je ľahké a niekedy sa treba dívať za horizont.

Na to, aby ste zaň dovideli, potrebujete veľa informácií, mali by ste sledovať trh, ceny, prognózy a do toho vedieť zakomponovať vlastné záujmy a ciele.

Rozumieme, že je toho na vás veľa a že radšej rozhodnutie odkladáte, lebo máte strach, že urobíte chybu.

Zverte sa do rúk profesionálov, ktorí sa realitami zaoberajú denne.

LEPŠIA ALTERNATÍVA NEŽ BEZSENNÉ NOCI EXISTUJE VŽDY. VIETE ČO? SKÚSIME JU PRE VÁS VYMYSLIEŤ A AK SA VÁM BUDE POZDÁVAŤ, ZREALIZUJEME JU.

Takže: dovoľte nám vyspovedať vás, doprajte nám trochu času na prácu a potom si nás vypočujte. Dostanete podrobnú analýzu a možné riešenia. Predebatujeme ich spolu, nájdeme to naj a potom, šup, pustíme sa do práce.
Pre vás a hlavne, za vás.
Lebo je toho toľko, čo sa dá urobiť.
Predať.
Nechať a ponúknuť byt na prenájom, no s upraveným interiérom, kvalitnejšími fotkami a prezentáciou, aby nehnuteľnosť zasvietila medzi ostatnými.
Alebo ho ponúknuť našim partnerom.

Zverte sa do rúk profesionálov, ktorí sa realitami zaoberajú denne.


Vaša Mária a Jana

1.DIEL: Ako prežiť zemetrasenia spojené s bývaním a nestratiť pri tom šťavu – Máme malý byt. Chcem ho predať a kúpiť väčší. Kde začať?

Náš byt je P R I M A L Ý.
Kým sa v spálni píše písomka, v kúpeľni prebieha porada. Zavadziame si, 
rušíme sa a tak by sme radi vedeli:
Ako zrealizovať kúpu väčšieho bytu a zároveň predaj toho menšieho, v ktorom stále bývam? Ako nakombinovať hypotéku? Kde mám začať?

Mnohí z nás sa pri predstave kombinácie predaja, sťahovania, kúpy a riešenia hypotekárneho úveru k tomu chytajú za hlavu a radšej toto rozhodnutie odkladajú.

Vravia si, radšej počkáme na tú správnu chvíľu. Pochopiteľne. Komu by sa chcelo pustiť sa do transakcie, pri ktorej na nás číha mnoho potenciálnych stopiek a odbočiek?

NÁM, predsa! Kombinatoriku ovládame na jednotku. Zverte sa v dôležitej životnej chvíli do správnych rúk. Dobrý realitný maklér vás dôkladne vyspovedá.

Bude chcieť vedieť:

PREČO POTREBUJETE ZMENU.

OK, na túto otázku nám dala odpoveď covid éra s jej home officom a dištančným vzdelávaním. Poďme ďalej.

ČO PRESNE CHCETE A ČO POTREBUJETE?

Mnohí pri hľadaní odpovede zistia, že každý doma potrebuje niečo iné:)
Nebojte sa, v LEMONPIE používame premyslenú metodiku buying agenta (agenta kupujúceho).
Pomôžeme si našim dotazníkom, skúsime zladiť všetky individuálne očakávania, zvážime všetky pre a proti, aby sme sa dopracovali k útulnému novému bývaniu, ktoré naplní potreby každého z rodiny.

Potom sa pustíme do CENOVEJ ANALÝZY vášho aktuálneho bývania. Formou DETAILNEJ PREZENTÁCIE vám ukážeme, akú stratégiu sme pri predaji vašej nehnuteľnosti zvolili. Ukážeme vám všetky možné varianty, ktoré môžu nastať, aby sme boli pripravení na akúkoľvek kombináciu predaja a kúpy.

Keď stratégiu odsúhlasíte, pustíme sa do prípravy nehnuteľnosti na predaj. Čaká nás HOMESTAGEING, FOTENIE, VÝROBA 3D VIZUALIZÁCIE A INZERÁTU.

Potom sme už pripravené počkať na vhodnú chvíľu a pustiť vašu nehnuteľnosť do obehu.
Paralelne s našou finančnou poradkyňou pracujeme na výbere najlepšej hypotekárnej banky pre vás.

ČO ĎALŠIE SA DEJE MEDZITÝM?

HĽADÁME, hľadáme, hľadáme nehnuteľnosť pre vás – a za vás. Nielen na realitných portáloch, aj u realitných partnerov v Bratislave, v súkromných skupinách, na sociálnych sieťach. Vďaka tomu, že sme si dobre urobili domácu úlohu a toľko o vás vieme, CHODÍME na prvé obhliadky bez vás, vždy vám však natočíme video a VOLÁME VÁS až k top ponukám.

Pomáhame vám naceniť prípadnú prerábku, sme vašimi priateľkami na telefóne so všetkým, čo potrebujete. Všetky kroky, predaja, kúpy, úveru a všetkých úkonov na katastri, u správcu, právnych dokumentov a realitných služieb zabezpečujeme za vás.
To je samozrejmé.
Ani sa nenazdáte a zobudíte sa v novom a väčšom.

Preto nezabudnite, že žijete len raz
a netreba sa báť a odkladať.

 

Vaša Mária a Jana

LEMONPIE reality

NAPÍSALI O NÁS NA PORTÁLI 40PLUS: Ceny domov a bytov zdraželi. Oplatí sa teraz kúpiť nehnuteľnosť, keď ceny stále stúpajú?

Martina Valachová z portálu 40plus ma vyspovedala o tom, ako sa tým našim slovenským nehnuteteľnostiam darilo počas roka pandémie a ako sa majú dnes;
či “pribrali” alebo “schudli”. 😉
Celkovo je tento portál veľmi hodnotný zdroj informácií nie len pre 40+ a je my vždy cťou Maťka pridať pár slov aj z našej Lemonpie kuchyne. Ďakujeme za dôveru.

Oplatí sa teraz kúpiť nehnuteľnosť, keď ceny stále stúpajú?

Mnohí sme čakali, že kvôli koronakríze pôjdu ceny niektorých tovarov alebo služieb dole. Zatiaľ sa tak nedeje a, navyše, ak sa rozprávame o nehnuteľnostiach, tak ceny išli, naopak, hore… Ako to je možné a oplatí sa teraz kupovať? Aj na to som sa pýtala Márie Halászovej z realitnej kancelárie LemonPie.

Mária, podľa mňa sú ceny historicky hore. A na slovenské peňaženky privysoké. Ako je na tom aktuálne trh s nehnuteľnosťami?

Veru sú. Podľa údajov NBS priemerná cena nehnuteľností na bývanie narástla za celý rok 2020 o 11,9 % oproti roku 2019. Síce sa rast mierne spomalil vo 4. kvartáli 2020, v 1. kvartáli 2021 ceny opäť stúpajú.

My sme sa na túto tému spolu rozprávali takto pred rokom a potvrdilo sa, že ceny realít nemajú dôvod klesať ani kvôli pandémii. A podľa všetkého ani klesať nebudú.

Dôvodov je niekoľko: dlhodobo prevyšujúci dopyt po nehnuteľnostiach ich ponuku, stále lacné hypotéky, časť populácie, ktorej sa počas pandémie nepohoršil príjem, nemali kde míňať, a tak si za rok naakumulovali celkom slušné úspory a určite aj to, že nehnuteľnosti sa aj naďalej javia ako bezpečný spôsob investovania voľných finančných prostriedkov v kombinácii s lacnou hypotékou.
Hlavne ide o spôsob investovania, ktorému rozumie väčší počet potenciálnych investorov, ako iným produktom na finančnom trhu, preto je vyhľadávanejší ako napríklad investície do cenných papierov.

Viem sa vyjadriť hlavne k Bratislave, kde je už niekoľko rokov dopyt po nehnuteľnostiach veľmi veľký, čo tlačí ceny nehnuteľností stále hore. Samozrejme, vždy boli a budú regionálne rozdiely, tempo je a bude v hlavnom meste a pár väčších mestách iné ako vo zvyšku regiónu. Každopádne, aj v tomto roku očakávame rast cien. Slovensko má zo všetkých krajín EÚ najvyšší priemerný počet osôb pripadajúcich na jednu domácnosť, takže dopyt po menších bytoch bude ešte dlhodobo vysoký.

Oplatí sa kúpiť byt či dom po koronakríze? A prečo?

My si myslíme, že áno. Ak ste našli byt, ktorý sa vám páči, určite nečakajte a kupujte, kým je v ponuke. Po prvé preto, že taký sa nemusí zase objaviť aj niekoľko mesiacov či rok-dva. Po druhé, ceny nehnuteľností určite neklesajú a ani v najbližšej dobe nebudú. Situácia, najmä v Bratislave, ostáva rovnaká, bytov je nedostatok, najmä tých pekných v dobrej lokalite a s dobrou dispozíciou.

Ak kupujete, pozrite si lokalitu a vlastnosti bytu, ktoré nedokážete zmeniť, čiže poschodie, orientáciu na svetové strany, svetelnosť, stav bytového domu či plán výstavby v okolí bytového domu. Ak vám toto všetko vyhovuje, berte, aj keď je byt v horšom stave. Všetko ostatné si viete upraviť, či už teraz, alebo neskôr.

Väčšina ľudí, ktorí hľadali bývanie pre seba už pred tromi rokmi a stále si nevybrali, si dnes búchajú hlavu o stenu, že nekúpili pred tými tromi rokmi.

Rovnako, ak máte nejaké voľné finančné prostriedky a zároveň možnosť získať aktuálne lacnú hypotéku, je kúpa investičnej nehnuteľnosti určite dobrý nápad.

Ak ide o investičné nehnuteľnosti, nájmy išli dole. Návratnosť je potom pridlhá. Ako to vnímate v LemonPie?

Podľa údajov NBS nájomné ku koncu roku 2020 pokleslo o vyše 6 % oproti 3. kvartálu. Medziročný pokles nájomného dosiahol za rok 2020 17 %. Dalo sa to čakať, rozprávali sme sa o tom aj my dve takto pred vyše rokom; dôvodom bol úplný útlm krátkodobého prenájmu kvôli pandémii a stopke pre cestovný ruch a presun nájmov do dlhodobého horizontu, kde sa nárazovo zvýšila ponuka bytov, a to spôsobilo pokles cien.

Ak nepotrebujete peniaze ihneď na niečo iné a váš investičný byt vám stále zarába, nemusíte ho predávať hneď teraz. Treba sa ale pri jeho ponuke prenájmu zamerať na detaily, a síce upraviť interiér, vsadiť na kvalitnú prezentáciu a kvalitné fotky, aby nehnuteľnosť zasvietila medzi ostatnými. Nezabúdajte, konkurencia je veľká. Nám sa, bohužiaľ, často stáva, že mnohí prenajímatelia nemajú chuť investovať do kvalitnej prezentácie a fotografií. Či hľadať kvalitné a modernejšie predajné kanály.

Tí šikovnejší to už ale pochopili a oslovujú nás. Vedia, že sa im to vráti vo forme rýchlešieho prenájmu a oprávnene vyššej cene prenájmu, pričom fotky a prezentácia nehnuteľnosti im zostanú na dlhšie obdobie. Kvalitné právne a realitné služby nevynímajúc.

Nie je dôvod predpokladať, že sa situácia s cenami najbližší rok zmení ̶ skôr budú stále rásť, a tak vám byt naďalej zarába, aj keď na nájomnom možno o niečo menej ako počas predchádzajúcich rokov.

Ak však chcete kupovať niečo iné alebo väčšie, tak predajte a kupujte čo najskôr, lebo ceny budú rásť aj pri kúpe. Vtedy sa treba zamerať na kvalitného realitného experta, ktorý z toho pre vás vyťaží po finančnej stránke najviac. Niektorí predajcovia majú prehnané očakávania a chcú vyťažiť zo situácie. Teraz sa predá takmer čokoľvek.

Čo všetko si je treba pri kúpe nehnuteľnosti všímať, aby sa ľudia nepripravili o peniaze?

Ide o veľké transakcie, ktoré človek robí možno raz za desaťročie, a preto sa určite treba obrátiť na profesionálov, ktorí realitný trh poznajú a pohybujú sa v ňom dennodenne. O to viac to platí teraz. Ale aj realitného experta si treba vedieť správne vybrať. Mal by mať dobré referencie, odbornosť, prehľad, obchodné zručnosti a byť majstrom komunikácie. Mali by ste sa s ním určite osobne stretnúť a mal by vám „sadnúť“ aj ako človek; ten náš častokrát spomínaný šiesty zmysel môže zohrať dôležitú rolu pri rozhodovaní, kto sa v tejto veci bude starať o vaše peniaze a smerovať vaše rozhodnutia.

Čo sa týka nehnuteľnosti samotnej, ako som už spomínala, zásadné sú parametre, ktoré zmeniť neviete. Ako lokalita a vlastnosti bytu, poschodie, orientácia, svetelné podmienky, stav bytového domu či plán výstavby v okolí. Všetko ostatné zmeniť viete. My v LEMONPIE sme si na to zostavili skúsenosťami prepracovaný dotazník, kde sa určite na nič nezabudneme opýtať a zistiť od správcu či inej inštitúcie.

Často sa kúpa nehnuteľnosti spája so zmenou bývania a predajom aktuálneho bytu klienta, kde býva a má veci. Preto treba správne načasovať všetky kroky tak, aby to do seba zapadalo a klientove peniaze a jeho existujúce bývanie sa nedostali do rizika.

Čím ďalej, tým viac sa na nás začínajú obracať klienti s podporou pri kúpe nehnuteľnosti ako na agentov kupujúceho (tzv. Buying Agent). Klienta vieme poriadne vyspovedať, a tak vieme dokonale, ČO hľadáme, pričom náš záber je omnoho väčší a cielenejší. Navyše, nadviazať kontakt s predávajúcim či jeho maklérom cez nás, ako agenta kupujúceho, prináša veľa výhod, ktoré vedú k LEPŠEJ VYJEDNÁVACEJ POZÍCII kupujúceho, a tým pádom takmer vždy k ušetreniu peňazí.

Vieme posúdiť kúpnu cenu, vieme vycítiť, kde sú možnosti na vyjednávanie. Urobiť obhliadku spolu so stavebným profesionálom, nafotiť čo treba, klásť tie správne otázky. Nebyť opantaný emóciami a vidieť to, čo treba vidieť, keď sa rozhodujete, či je toto tá správna nehnuteľnosť.

Kompletné zastrešenie strany kupujúceho, t. j. príprava zmlúv, vyjednávanie zmluvných podmienok, riešenie rôznych situácií až do uzavretia celej transakcie je našou úlohou, kde sa klient na nás môže absolútne spoľahnúť, a už mnohokrát sme počuli, že to bolo najlepšie rozhodnutie kupujúceho, nechať sa zastupovať profesionálom. Rovnako je klient bez starostí, čo sa týka prepisov energií a komunikácie so správcom a ostatnými úradmi.

Takmer vždy sa na nás klienti obracajú aj s prosbou o pomoc s prerábkou či zariaďovaním, za čo sú nám veľmi vďační; vzťahy budujeme už na vzájomnej dôvere. Kúpa či predaj bytu sú častokrát veľmi „intímne“ transakcie, kde ľudia okrem profesionality ocenia pochopenie, priateľskú radu a spolupatričnosť.

Viac sa dočítaťe priamo na portáli Magazin 40plus.sk, ktorý prináša rozhovory o ľuďoch a s ľuďmi, ktorí majú inšpiratívny príbeh, alebo vedia poradiť čitateľom v oblasti zamestnania, podnikania, reštartu, zdravia, cestovania, či trávenia voľného času. Prinášajú príbehy ľudí, ktorí uspeli, ale aj príbehy obyčajných ľudí, ktorí sú na ceste za novými objavmi a métami.

Nech sa páči link na celý článok https://www.40plus.sk/oplati-sa-kupit-byt-ci-dom-po-koronakrize/ .

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Sťahujeme sa.

Sťahujeme sa

Keď vám nikto nepovedal, že tranzitné fázy života sú náročné, tak my vám to radi povieme aj uznáme. Sťahovanie je vzrušujúce, ale aj vyčerpávajúce. Radšej vyhorieť, hovorieva sa, a nie sú to plané reči. V tranzitných fázach jednoducho potrebujete všetko, čo vám pomôže udržať si dobrú náladu a dôveru v seba aj v to, že Boh, vesmír a iní velikáni sú naklonení vašim plánom. Pridávame niekoľko veľmi praktických rád od ľudí, ktorí to majú čerstvo za sebou, aby bolo sťahovanie ľahšie či dokonca príjemnejšie (neveríte, vieme, vieme). 

            Začnite vypratávaním povaly, pivnice, garáže a dvora a vyriešte sezónne potreby vrátane bazéna, bicyklov či potrieb na stanovanie. Potom prejdite na zredukovanie sezónneho oblečenia.

            Pokojne aj mesiace pred víkendom V eliminujte nákupy a miňte zásoby. Eliminácia nech sa deje v chladničke, v mrazničke aj v skrinke s potravinami a v šatníkoch – to bude najvyčerpávajúcejšie. Handlujte, foťte, nahadzujte cennejšie veci na facebookové bazáry. Šatstvo darujte. Čím viac sa vám toho podarí vytriediť, tým menej budete musieť vybaľovať a zo skúseností ľudí vyplýva, že zvyčajne si toho do nového domova odnášame polovicu či dokonca len 30 percent celkového majetku a stačí nám to. Redukujte teda. Skartujte, z dvoch „vianočných krabíc“ urobte jednu a zbavte sa nepoužívaných a roky skladovaných elektrospotrebičov správnym spôsobom. Knihy darujte do škôl a knižníc.

            Keď už naozaj ide do finále a treba baliť, skúste to takto:

            Šikovné je prenášať zásuvky aj s obsahom, nevypratávať ich. Iba ich obaľte fóliou a naložte do auta. Oblečenie tiež nie je nutné skladať z vešiakov, preneste ho ako je, fajn sa to potom vešia nazad.

            Osvedčilo sa použiť radšej viac menších škatúľ než obrovské. Tie strategicky rozmiestnite v novom byte a keď sa aj neotvoria hneď v prvý deň, nič to. Hlavne nebudú zavadzať. Krabice označte (zboku) nálepkou podľa izby, do ktorej patria. Urobte si zoznam krabíc so stručným popisom ich obsahu.

            Uteráky a utierky si po celý čas nechajte bokom. Vypchajte nimi medzery okolo predmetov, ktoré by sa mohli poškodiť.

            Ak sťahujete sami, požičajte si plošinu – vozík na kolieskach.

            Urobte si zoznam inštitúcií, ktorým treba oznámiť zmenu adresy. Nezabudnite aj na všetkých, ktorí vám posielajú vernostné zákaznícke karty.

Aby to bol aspoň trošku príjemne strávený čas…

            Pri balení si púšťajte audioknihy a podcasty a nebudete mať pocit, že ste zabili hodiny života.

            Kávovar nech je to posledné, čo opatrne vložíte do banánovej krabice.

            Až do úplného odsťahovania si udržujte v byte neporušený kút, do ktorého sa môžete utiahnuť, keď vám to bude prerastať cez hlavu. Svätyňu. Oázu.

 

Napísali o nás v časopise FOR MEN: OBCHOD S NEHNUTEĽNOSŤAMI NIE JE LEN MARKETING. JE TO PSYCHOLÓGIA.

Nad realitným trhom visí množstvo otáznikov. Ako sa bude vyvíjať ponuka a dopyt po nehnuteľnostiach pár mesiacov od začiatku pandémie? Ako sa budú správať majitelia hypoték, keď pominie obdobie odkladu splátok? A aký to môže mať vplyv na dostupnosť hypoúverov a ceny nehnuteľností? Na toto všetko sme odpovedali pre časopis FOR MEN.

Napísali o nás na portáli 40plus: Vychutnajte si iný rozmer kvality pri kúpe a predaji nehnuteľnosti s Lemonpie

Porozprávali sme sa s Martinou Valachovou, zakladateľkou portálu 40plus o tom, čo nás to napadlo a prečo práve reality. 🙂

Veľmi často sa stáva, že ľudia po 40-ke majú pocit stagnácie alebo cítia, že oblasť, v ktorej sa hýbu, im sedí, ale chceli by to robiť INAK. V takých situáciách sú dve možnosti. Buď dajú výpoveď a prejdú ku konkurencii, kde vidia, že by mohol nastať progres. Alebo si založia vlastnú firmu a idú do podnikania. Niekedy stačí pridať kvapku inej ingrediencie a detail spraví rozdiel. Napríklad taká kvapka citrónu do vody. Drobnosť, ktorá pomôže vyrobiť z obyčajnej vody osviežujúci drink.  A takto podobne vznikol projekt LEMONPIE…

Dámy, ako vznikol nápad založiť si vlastnú firmu?

Firmu sme založili hneď po úspešnom absolvovaní prvého školenia za realitného makléra. Proste sme si povedali, že to zvládneme. Obidve sme už vtedy mali dlhoročné skúsenosti s vlastným podnikaním, a tak sme vedeli do čoho ideme. Ohľadom realitnej praxe sme mali jasno, čo je našou prioritou. Robiť to inak než väčšina realitných kancelárií a maklérov na Slovensku.

Ak môžete prezradiť, kto vymyslel názov?

Po vyše troch rokoch našej prvej “eseročky” Realitylab (jej meno sme si nechali vygenerovať za jeden večer na internete ako „pracovný názov“ pre našu prvú “realitku”) a niekoľkých úspešných obchodoch, sme si povedali, že nám to spolu funguje a v práci sme si našli záľubu. Nastal čas, „usadiť sa“. Ale, ako to už býva, keď si skúsená žena vyberá domov pre seba a svoju rodinu, hľadá všetkými zmyslami, aby tam našla všetko, čo ona a jej rodina potrebuje na dlhé roky.

A tak sme si na pomoc zavolali Anku a Naďu z Levosphere, s ktorými sme vyše pol roka hľadali to naše „pravé orechové“. Názov sme hľadali s jasným heslom, aby bol svieži, iný ako taký ten„typický realitný“ a aby bol zapamätateľný. A keďže od prvého uzatvoreného obchodu je pre nás typické obdarovať kupujúceho aj predávajúceho koláčom a fľašou prosecca, PIE tam proste musel byť. 🙂

Reality a realitní makléri sú večná téma. Nie je ich na trhu prebytok? Vie sa nová firma uživiť?

Trh je prirodzený vzťah ponuky a dopytu; ak je prebytok ponuky realitných služieb, vzniká veľká konkurencia medzi realitnými spoločnosťami a maklérmi, čo určite nie je na škodu veci. V tejto situácii to môže byť častokrát boj o prežitie.

Keď sme sa rozhodovali venovať sa tejto oblasti profesionálne, mali sme vlastné skúsenosti s kúpou a predajom nehnuteľností, kde sme sa niekedy čudovali, ako sa„to robí“. Prevyšoval pocit sklamania z toho, ako by sa to dalo krásne uchopiť a odviesť skvelú profesionálnu prácu. Je totiž veľmi dôležité, ako pristupujete k práci, ku klientovi, ako viete byť osobní a proaktívni, a hlavne kreatívni.

Ako dlho ste v tejto oblasti pôsobili, keď ste sa rozhodli pre LEMONPIE?

Reality sme od začiatku robili „po vlastnom“, bolo to niečo vyše troch rokov, keď sme sa rozhodli v tejto oblasti usadiť a dať nám jasnú tvár. LEMONPIE sa tak tvaroval vyše pol roka s tímom profesionálov na brand analýzu a brand identitu a vizuálna stránka sa tvorila ešte nejaký ten týždeň potom.

Čo robíte inak? Predajte sa našim čitateľom.

Pri zakladaní značky LEMONPIE sme mali od začiatku jasný cieľ; riešiť realitný obchod na úrovni, ktorú si kúpa či predaj nehnuteľnosti zaslúžia.

Tak ako aj my, aj náš klient je klient náročný; proste profesionál.

Po našich skúsenostiach sme od začiatku vedeli ako to robiť nechceme. Preto sme si určili priority – jasná a férová komunikácia, osobná zaangažovanosť do všetkých častí realitného procesu, nadštandardná starostlivosť o klienta a výnimočný marketing nehnuteľností, ako aj našej značky.

Ako veľké fanúšičky interiérového dizajnu (Janka pôsobila roky v oblasti interiérových návrhov) a so skúsenosťami v oblasti menších stavebných úprav (Mária vyše 9 rokov vedie firmu zameranú na menšie stavebné úpravy a s manželom postavili dom), poskytujeme klientom realistické návrhy a názory. Za tých pár rokov praxe sme klientom zarobili desiatky tisíc eur s minimálnou a hlavne vysoko rentabilnou investíciou. Obe sme vyštudované ekonómky a čísla okrem dizajnu a kreatívnej tvorby sú nám veľmi blízke.

Dávame dôraz na kvalitnú prípravu nehnuteľnosti pred predajom, tzv. homestaging, presne zacielenú na starostlivo zadefinovaný profil kupujúceho, a od toho sa následne odvíja správne zvolená prezentácia nehnuteľnosti slovom aj obrazom, profesionálnymi fotkami, 3D vizualizáciami a 3D obhliadkou, nevynechajúc kvalitnú právnu starostlivosť.

Viac sa dočítaťe priamo na portáli Magazin 40plus.sk , ktorý prináša rozhovory o ľuďoch a s ľuďmi, ktorí majú inšpiratívny príbeh, alebo vedia poradiť čitateľom v oblasti zamestnania, podnikania, reštartu, zdravia, cestovania, či trávenia voľného času. Prinášajú príbehy ľudí, ktorí uspeli, ale aj príbehy obyčajných ľudí, ktorí sú na ceste za novými objavmi a métami.

Nech sa páči link na celý článok https://www.40plus.sk/ceny-domov-a-bytov-po-kronakrize/.

Keď chce byt urobiť dojem

Čo je Home staging a načo si dať nehnuteľnosť „nastejdžovať“?

V skratke a poučne: ide o profesionálnu úpravu nehnuteľnosti pred jej predajom či prenájmom, aby bola atraktívnejšia a aby jej prednosti boli viditeľné „na prvú“. Nehnuteľnosti pôsobiace zanedbaným dojmom sa totiž predávajú ťažšie a dlhšie. Čísla hovoria jasnou rečou. 

Situácia, v ktorej sa nehnuteľnosť chystá vstúpiť na trh s realitami, sa podobá chvíľam pred schôdzkou naslepo. On či ona sa chystajú vyraziť z domu a urobiť čo najlepší dojem na človeka, o ktorom zatiaľ veľa nevedia. A tak sa vykúpu, premyslia si, čo si dajú na seba, aby to bolo pohodlné a aby im to pristalo, použijú nevtieravý parfém a ona sa po odchode ešte raz vráti, pretože si všimla olúpaný lak na ukazováku – tak to by predsa nešlo… A potom už môžu vyraziť.
Aj byty sa pripravujú na to, aby sa páčili.
Home Staging, špeciálne odvetvie realitného marketingu, sa venuje tomu ako nehnuteľnosti pripraviť tak, aby zapôsobili na svoju cieľovú skupinu. Základom, od ktorého sa môžeme odpichnúť je to, aby boli priestory:

Čisté a upratané. Záujemci totiž bývajú zvedaví a nakúkajú aj do vstavaných skríň, umývačiek či kúpeľnových skriniek.

Vymaľované. Vymeniť dramatickú výmaľbu v duchu každá stena iná za nerušivú a elegantnú krémovú, je lacné a zaberá to.

Neutrálne. Robí sa to tak, že sa priveľmi výrazné (ezoterické, náboženské, rockerské, fanúšikovské) prvky podčiarkujúce osobnosť majiteľa z priestoru odstránia. Home Staging z domova urobí dom/byt. Odosobní priestor tak, aby sa fantázia kupujúceho rozbehla a on si v ňom vedel predstaviť seba. Najľahšie to ide v spálni, v ktorej sa odporúča navodiť dojem luxusnej hotelovej izby a ani to nie je drahé. Stačia nové prehozy, záclony a dve dizajnové lampičky na dva dizajnové nočné stolíky.

Home Staging v žiadnom prípade neslúži na zamaskovanie veľkých nedostatkov, akými sú povedzme rozchádzajúce sa sadrokartóny či zatekajúca strecha. Ak je to možné, treba ich opraviť, alebo ich pri obhliadke priznať. Home Staging si tiež netreba mýliť s bytovým dizajnom, pretože neponúka kompletne zariadený interiér –  iba dáva víziu, upozorní na krásny výhľad či pekne ošetrenú podlahu a zariadenie sa často iba prenajíma, s možnosťou neskoršieho odpredaja novému majiteľovi.

Čo teda robí homestager? Ak vidí v byte chyby, ktoré by mohli vytvoriť priestor na vyjednávanie o cene, odstráni ich. Vyčistia sa koberce, alebo sa prinesú nové, pribudnú nové svetlá, vymenia sa nemoderné vypínače či úchytky v kuchyni. Oškrené dvere sa pretrú, zanesená batéria sa vymení, praskliny v stenách sa vyhladia, vymaľuje sa, vyčistia sa špáry medzi obkladmi, smutná prázdna terasa sa vybaví nábytkom a rastlinami… podľa toho, čo si priestor vypýta. Ukázalo sa napríklad, že výmena nemodernej pracovnej dosky na staršej kuchynskej linke je jednou z najvýhodnejších homestagerských investícií. Upraví sa všetko, z čoho by záujemca mohol nadobudnúť dojem to je škaredé, to sa bude musieť meniť.

Ak sa teda ku kvalitne zostavenému inzerátu, prvotriednym fotografiám, správne nastavenej cene a k ukážkovému jednaniu s každým potenciálnym záujemcom pridá citlivý homestaging, podarí sa bežnú nehnuteľnosť ukázať v novom svetle a ona medzi zvyšnými ponukami zažiari a rozbehne fantáziu záujemcu.

Emócia predáva.
Vraví sa totiž: ak ti  vyhovuje lokalita aj  cena a ešte vždy sa nevieš rozhodnúť, či máš nehnuteľnosť kúpiť, skús si predstaviť, že je nedeľa ráno a môžeš celý deň preleňošiť doma. Sú tieto štyri steny steny tými pravými kulisami?

10 vlastností správneho realitného makléra

10 vlastností správneho realitného makléra

Ak desaťkrát poviete áno, ten môj realiťák je práve takýto, vybrali ste si dobre. Zo všetkého najdôležitejšie sú dve veci:

Záleží mu na tom, aby si s klientom vytvoril vzťah a potrpí si na to, aby klienta opakovane zásoboval hodnotnými informáciami.

1. Výhodné je, ak je oblasť realít hlavnou náplňou jeho pracovnej činnosti. Ak je to pre neho len bokovka a maklér je povedzme najmä majiteľom fitnescentra a nehnuteľnostiam sa venuje len po večeroch, nebodaj cez víkend a chce od vás, aby ste obhliadky absolvovali tiež len cez víkend, nechcete ho.

2. Prezentácia je dôležitá. Úplné minimum je fotka, telefón a email. Nie je prijateľné poskytnúť jeden kontakt na celú kanceláriu. Vy hľadáte človeka, pretože biznis s realitami stojí na vzťahu. Vyhľadajte si makléra, prezrite si, čo ponúka a fotky, akými svoju ponuku prezentuje. Ak kvalita nestojí za veľa, hľadajte ďalej, pretože správny realitný agent vie, že predávajú oči a ak nevie urobiť kvalitné fotografie či video sám, neváha za to zaplatiť profesionálovi.  

3. Uverejňuje dokonalé inzeráty bez chýb. Nechýba v nich informácia, či je cena uvedená vrátane provízie. V portfóliu má rozumné nehnuteľnosti za rozumné trhové ceny. V reportoch, na ktorých sa spolu dohodnete, budete mať zhrnuté čierne na bielom ako obchod napreduje a ako dopadli obhliadky, vrátane zádrheľov a možností ako ich riešiť. Je proaktívny, nie je potrebné „prenasledovať ho“ alebo sa znepokojovať, že neberie telefón.

4. Neoháňa sa nízkou províziou, pretože tá môže znamenať chabé služby. 

5. Neoháňa sa ani veľkosťou realitky (ak už niečím, tak skôr rokmi pôsobenia v realitnom biznise). Ak maklér poskytuje kompletné služby a predaj nehnuteľnosti doťahuje dokonca, bývá časovo vyťažený a tak neponúka viac ako 20 nehnuteľností naraz. Ak ich má on sám v ponuke 50, nemôže byť v jeho silách venovať sa im dostatočne starostlivo.

Správny realitný agent nie je ten, ktorý vám volá na základe súkromnej inzercie a vnucuje vám svoje služby. A ak áno, pôjde o neskúseného či začiatočníka, ktorý využíva každú z možností ako sa dostať k zákazke.

6. Ten správny človek pre vás je príjemný (strávite spolu veľa času a najmä ak nastanú ťažkosti, bude dôležité mať po svojom boku niekoho, kto je vám sympatický). Samozrejme, nehľadáte najlepšieho priateľa, skôr advokáta.

7. Nie je len reaktívny, ale proaktívny. Etický. Nemá problém povedať vám, že to, čo hľadáte, je v danej lokalite nemožné, no navrhne riešenia.

8. Ostáva v nenásilnom kontakte, aj keď je už kúpené/predané a viete, že sa na neho môžete kedykoľvek obrátiť.  

9. Správneho realiťáka spoznáte tak, že sa na začiatku veľa pýta. Potrebuje totiž zistiť vaše priority a potreby a v závere prvého stretnutia jasne a zrozumiteľne s klientom preberie, ako bude proces prebiehať a čo presne ho čaká. Na ďalšie stretnutia, ktoré už spravidla prebiehajú pri obhliadkach, prichádza pripravený a dozviete sa to tak, že nezabudol, aké sú vaše priority a potreby. Môžete si ho pokojne vyskúšať:)

10. A desiata vlastnosť? Ing. Mária Makovníková, expertka na reality, sumarizuje: „Podľa nás z Lemonpie je správnym realiťákom ten, kto vás vie počúvať a dopraje si čas, aby vás navnímal. Vie pospájať praktické veci s potrebami a snami klientov a dokáže správne nastaviť celú kampaň predaja či hľadania nehnuteľnosti. Vie skvele usmerniť a sprevádzať.

Ako ho teda nájsť?

Odporučenie od dôveryhodného zdroja je nepriestrelné a najdôležitejšie. Využite sociálne siete. Oslovte svojich priateľov a rodinu a poproste ich o referencie, ktoré sa opierajú o ich osobnú skúsenosť. „Hľadám sympatického realiťáka, ktorý nebude mať čierne lesklé sako, biele špicaté topánky a tendenciu zodrať ma z kože,“ prečítali sme si práve na FB profile jednej z našich známych. Do hodiny mala v odpovediach crème de la crème bratislavských realitných agentov aj s kontaktami a mohla si vyberať.

Obhliadka nie je návšteva

Obhliadka nie je návšteva

Zdá sa vám, že svoj domov poznáte najlepšie sami a to je aj pravda. Strávili ste v ňom roky. Lenže obhliadka nie je návšteva a ak ju vedie namiesto majiteľa odosobnený realitný maklér, možno sa k cieľu predať/prenajať priblížite rýchlejšie. Prečo?

Potrebujete zrealizovať kúpu či predaj nehnuteľnosti? Hľadáte partnera, ktorý sa o celý priebeh postará, akoby to robil sám pre seba? Očakávate služby na úrovni, záujem o vaše potreby a niekoho, kto celej záležitosti venuje dostatok času a bude s Vami proaktívne komunikovať?

SME NA TO DVE

KONTAKTUJTE NÁS

Ing. Mária Halászová

EXPERT NA REALITY

  • +421 905 838 910
  • maria@lemonpie.sk

KONTAKTUJTE NÁS

Ing. Jana Šimeková

EXPERT NA REALITY

  • +421 911 701 500
  • jana@lemonpie.sk

Spýtajte sa nás