Sťahujeme sa

Keď vám nikto nepovedal, že tranzitné fázy života sú náročné, tak my vám to radi povieme aj uznáme. Sťahovanie je vzrušujúce, ale aj vyčerpávajúce. Radšej vyhorieť, hovorieva sa, a nie sú to plané reči. V tranzitných fázach jednoducho potrebujete všetko, čo vám pomôže udržať si dobrú náladu a dôveru v seba aj v to, že Boh, vesmír a iní velikáni sú naklonení vašim plánom. Pridávame niekoľko veľmi praktických rád od ľudí, ktorí to majú čerstvo za sebou, aby bolo sťahovanie ľahšie či dokonca príjemnejšie (neveríte, vieme, vieme). 

            Začnite vypratávaním povaly, pivnice, garáže a dvora a vyriešte sezónne potreby vrátane bazéna, bicyklov či potrieb na stanovanie. Potom prejdite na zredukovanie sezónneho oblečenia.

            Pokojne aj mesiace pred víkendom V eliminujte nákupy a miňte zásoby. Eliminácia nech sa deje v chladničke, v mrazničke aj v skrinke s potravinami a v šatníkoch – to bude najvyčerpávajúcejšie. Handlujte, foťte, nahadzujte cennejšie veci na facebookové bazáry. Šatstvo darujte. Čím viac sa vám toho podarí vytriediť, tým menej budete musieť vybaľovať a zo skúseností ľudí vyplýva, že zvyčajne si toho do nového domova odnášame polovicu či dokonca len 30 percent celkového majetku a stačí nám to. Redukujte teda. Skartujte, z dvoch „vianočných krabíc“ urobte jednu a zbavte sa nepoužívaných a roky skladovaných elektrospotrebičov správnym spôsobom. Knihy darujte do škôl a knižníc.

            Keď už naozaj ide do finále a treba baliť, skúste to takto:

            Šikovné je prenášať zásuvky aj s obsahom, nevypratávať ich. Iba ich obaľte fóliou a naložte do auta. Oblečenie tiež nie je nutné skladať z vešiakov, preneste ho ako je, fajn sa to potom vešia nazad.

            Osvedčilo sa použiť radšej viac menších škatúľ než obrovské. Tie strategicky rozmiestnite v novom byte a keď sa aj neotvoria hneď v prvý deň, nič to. Hlavne nebudú zavadzať. Krabice označte (zboku) nálepkou podľa izby, do ktorej patria. Urobte si zoznam krabíc so stručným popisom ich obsahu.

            Uteráky a utierky si po celý čas nechajte bokom. Vypchajte nimi medzery okolo predmetov, ktoré by sa mohli poškodiť.

            Ak sťahujete sami, požičajte si plošinu – vozík na kolieskach.

            Urobte si zoznam inštitúcií, ktorým treba oznámiť zmenu adresy. Nezabudnite aj na všetkých, ktorí vám posielajú vernostné zákaznícke karty.

Aby to bol aspoň trošku príjemne strávený čas…

            Pri balení si púšťajte audioknihy a podcasty a nebudete mať pocit, že ste zabili hodiny života.

            Kávovar nech je to posledné, čo opatrne vložíte do banánovej krabice.

            Až do úplného odsťahovania si udržujte v byte neporušený kút, do ktorého sa môžete utiahnuť, keď vám to bude prerastať cez hlavu. Svätyňu. Oázu.